چهلستون اصفهان

سلام

   روز ۵شنبه گردویی برای بار دیگه رفت حمام علی قلی آقا و عصر می گه: مامان می شه دیگه نریم حمام. دیگه بسه شاگردهاتون دیگه چقدر می رن حمام.

جاتون خالی امروز بدون گردو رفتیم چهل ستون و مسجد حکیم و .... خیلی خیلی خوش گذشت. خخخخخخخخیلی

    ظل سلطان پسر اول ناصرالدین شاه -پسری با بیماری روانی- که به علت اینکه مادرش زن صیغه ای شاه بوده و نمی تونسته ولیعهد بشه کینه از همه داشته و عقده حقارت در اون بوده. به همین علت و حالا به هر علت دیگه تمامه باغها و کاخ های اصفهان را نابود می کنه و فقط کاخ چهلستون و هشت بهشت و عالی قاپو در امان می مونن.

تمام کاخ چهلستون پره از نقاشی های زیبا از ادوار گذشته . از جنگ کرنال و چالدران و پذیرایی شاهان طهماسب و اسماعیل و عباس از پادشاهان کشرهای دیگه.

چیزی که می خوام بگم در مورده جواهرات زیبایی هست که در جنگ کرنال نصیب ایران شد. و الان بحث این جواهرات همه جا است.

در جنگی که نادر شاه افشار با پادشاه هند به خاطره افغانها انجام می ده و هند و افغانها شکست خورده و می میرند، نادرشاه گنجینه های خوبی از هندوستان به ایران می آورد که دریای نور و کوه نور و کره جواهر نشان و تخت طاوس هم بین آنهاست.

دریای نور با رنگ صورتی کم رنگ بی نظیر و کم یاب ترین الماس جهان است که در ایران و در موزه تهران نگهداری می شه و پشتوانه ریال و پوله ایرانه.و در زمان فتحعلیشاه قاجار نامه منحوسش را روی آن حک می کند و کمی از ارزش اون کاسته می شه.

کوه نور که بزرگترین الماس به شمار می آید که بعد از مرگ نادرشاه احمدشاه درانی به هند می برد و تقدیم شاه شجاع می کند و بعد به دسته این انگلیسیها می افته و حالا هم در تاج ملکه ویکتوریا خودنمایی می کند.

کره جواهر نشان هم هست که با ۵١٣۶۶ قطعه الماس و برلیان و جواهرات با ارزش پوشیده شده و و روی پایه ای از طلا به وزن ٣۴ کیلوگرم در موزه جواهرات ایران است.

تخت طاووس هم یکی دیگه از سوغاتی هی نادرشاه است که طاووسی با پرهای الماس نشان اجزاء تخت را تشکیل می ده.

به هر حال جاتون خالی خیلی خوش گذشت و کلی صحبت کردیم. اگه گذارتون به اصفهان افتاد باهام تماس بگیرید. در خدمتیم.

/ 2 نظر / 37 بازدید
مامان اکرم

سلام به به استاد عزیز! مبارک باشه تدریس در دانشگاه. انشالله همیشه موفق باشی صفا جون[قلب]