نقاشی کودکان

سلام

               دوستای خوبم مانی ما، دیگه راه افتاد و حالا جایی نیست که نره. چون کوچول موچوله همه جا می تونه بره و خودشو قایم می کنه. اینقدر شیرین شده. تا آهنگی می شنوه دستاشو می بره بالا و باسنشو تکون تکون می ده و یعنی داره می رقصه.

گوش و دماغشو می شناسه و گوشه همه رو می کشه. با پدرجونش هم فوق العاده شیطنت و بازیگوشی می کنه ولی تا منو می بینه تو بغلم ولو می شه و خودشو لوس می کنه.

 غذاشو جدیدا بد می خوره. تخم مرغ هم دوست نداره. عاشقه هندونس و تا اسم هندونه می یاد ذوق می کنه. برخلافه خودم اون عاشقه هندونس.

امروز یک مطلب در مورد کوتاه روانشناسی نقاشی کودک خوندم جالب بود براتون می گذارم:

نقاشي زبان كودك است. كودكان برخلاف بزرگسالان هستند. آنها از طريق نقاشي كشيدن، قصه گويي، بازي كردن و… شناخته مي شوند. نقاشي به ما كمك مي كند تا به دنياي دروني و روح كودك پي ببريم، بدانيم چه نيازهايي دارد، آيا كودك ناسازگار يا بيمار است؟ در بزرگسالي مي خواهد چه كاره شود و… به دليل علاقه بسيار ي از خانواده هاي عزيز و اهميت نقاشي كودكان تصميم دارم در اين شماره و در چند شماره آتي مفاهيم نقاشي كودكان را به صورت كاملاً خلاصه شده، تقديمتان كنيم. مفهوم خورشيد، ماه، آسمان، زمين، اتومبيل و حيوانات را در اين شماره با هم بررسي مي كنيم، لطفاً توجه داشته باشيد كه شما به كودك، موضوع نقاشي نمي دهيد و خودش آزادانه نقاشي مي كند.

1ـ خورشيد و ماه

در اغلب نقاشيهاي كودكان، خورشيد ديده مي شود. خورشيد نشانه امنيت، خوشحالي، گرما، قدرت و به قول روانشناسان خورشيد به معني پدر است. وقتي رابطه كودك و پدر خوب است كودك خورشيد را در حال درخشيدن مي كشد و وقتي رابطه آن دو مطلوب نيست كودك خورشيد را در پشت كوه ناپديد مي كند.

ترس كودك ازپدر به رنگ قرمز تند و يا سياه در نقاشي ديده مي شود. البته با يك نقاشي ما به قضاوت نمي پردازيم بلكه بايد چندين نقاشي كودك را بررسي كرد. ماه نشانه نيستي است. اغلب كودكان ماه را كنار قبر و قبرستان مي كشند. كودكان در نقاشي خود ماه را با مرگ معني مي بخشند.

2ـ آسمان و زمين

آسمان به معني الهام و پاكي است. ولي زمين به معني ثبات و امنيت مي باشد. كودكان خيلي كوچك هيچ وقت خطي براي نشان دادن زمين ترسيم نمي كنند، ولي در سن 5 يا 6 سالگي كه آغاز به درك دلايل منطقي مي كنند به كشيدن زمين نيز مي پردازند.

3ـ اتومبيل

درجامعه امروزي ماشين نشانه قدرت است، به همين دليل در نقاشيهاي كودكان مخصوصاً پسربچه ها ماشين زياد ديده مي شود. وقتي يكي از اعضاي خانواده كه اغلب پدر و گاهي خود كودك است، رانندگي مي كنند، از ديدگاه برون فكني اهميت پيدا مي كند. بيشتر نوجوانان به بهانه اينكه كشيدن تصوير آدم حوصله شان را سرمي برد يا سخت است، از كشيدن شكل آدم خودداري مي كنند اما به اعتقاد پژوهشگران ترجيح دادن كشيدن ماشين در اين دوره خود به خود نشان دهنده وابسته بودن شخص به دنياي خارج و زندگي ماشيني است. البته اين مسائل بستگي به سن، فرهنگ وعوامل ذهني و… نوجوان دارد.

4ـ حيوانات

اگر در نقاشي كودك شما تصاوير حيوانات ديده مي شود ممكن است دلايل مختلفي وجود داشته باشد كه شما با صحبت كردن با كودك پي به آن مي بريد. كودكي كه در روستا زندگي مي كند و يا حيوانات خانگي دارد و يا عاشق حيوانات باشد و يا حتي زياد به باغ وحش برود طبيعي است كه حيوان بكشد. پس فرهنگ و طرز زندگي كودك در خانواده از اهميت زيادي برخوردار است. اگر كودك به نوعي با حيوانات رابطه نداشته باشد و حيوان براي او در دسترس نباشد تصوير حيوان در نقاشي او اهميت خاصي پيدا مي كند. گاهي ممكن است كودك احساس گناه و تقصيري را كه تجربه كرده و جرأت نكرده آن را ابراز كند در نقاشي و در قالب حيوان نشان دهد.

مثلاً كودكي ممكن است به دليل اينكه ديشب درجايش خرابكاري كرده و سرزنش شده احساس گناه كرده باشد و در نقاشي اش شكل حيوان خاصي را مثل مارمولك بكشد. كشيدن حيوانات درنده نشانه فشارهاي دروني مخفي كودك است. مثلاً كودكي كه نسبت به برادر كوچكتر تازه به دنيا آمده اش حسادت مي كند، در نقاشي ممكن است گرگ بكشد كه اين نشان دهنده ترس و دلهره كودك از تازه وارد كوچولو است.دوستان خوبم، توجه داشته باشيد كه درتجزيه و تحليل نقاشي كودكان كه كاري بسيار ظريف و حساس است چون يك كار تخصصي و تجربي است شما رأي قطعي نمي دهيد. كودك شما بايد خودش به ميل خودش موضوع نقاشي را اتنخاب كند.

شما نبايد بالاي سر او بنشينيد و به او مداد رنگي به ميل خودتان بدهيد. او در نقاشي كردن بايد آزادي كامل داشته باشد. در پايان نقاشي از كودك بخواهيد كه در مورد تصاوير كشيده شده براي شما حرف بزند. اين گونه اطلاعات به شما در تجزيه و تحليل نقاشي كودك كمك مي كند. كودكان را به كشيدن تشويق كنيد اما آنها را مجبور نكنيد كه همين الان براي شما نقاشي بكشند.

من عاشقه کارتنه بارباپاپا هستم. کسی نمی دونه من از کجا می تونم سی دی یا فیلمشو خریداری کنم.

/ 28 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام مامان ارشيا

سلام صفا جون مرسی ار راهنماييت . مطالب راجع به نقاشی خيلی جالب بود پسر گلتو ببوس

مامان ماهان

عزيزم کارتونشو گير اوردی حتما به من هم بگو من هم خيلی دوست دارممطالب راجع به نقاشی هم خيلی جالب بود

کسرا خان

سلام سلام صد تا سلام كجايي ماني ناقلام ! سلام به خاله صفاي مهربون خيلي جالب بود اين مطلبتون اگه يك عكس جديدهم ا ز فسقلي ميگذاشتيد قرا خدا غلط نميشد ها !

مامان پرنیا و پریناز

سلام سلام صفا جون تبريک می گم که مانی جون راه افتاد خوش به حالت. من که هر روز می گم خدايا کاشکی پريناز زودتر راه بيفتد آخه ديگه خسته شدم چون ديگه نمی خواد توی بغل بند بشه و می خواد بياد پايين خودش راه برود. از طرف من مانی جون را ببوسيد و به آقای همسر هم سلام برسانيد.

مامان تينا و سينا

سلام صفا جون راه رفتن مانی گلم رو بهت تبريک ميگم . لطفا از اين به بعد منتظر انواع و اقسام خرابکاری باش مطالبت هم خيلی جالب بود . استفاده کردم

مامانی وروجک

سلام صفا جون مانی چه طوره؟! تخم مرغ می خوره؟! اين برای اين تعطيلات چه برنامه ای داريد؟!

مامان پرنيان

سلام صفا جون ديگه مانی جون راه افتاده چرا پست جديد نميذاری ؟

mamane Robin

maman Safaye nazanin mamnoon az tabriketoon. rah oftadane go aghye koochooloo ham mobarak basheh. miboosam oon soorate nazesh ro 1000 bar