Lilypie Fifth Birthday tickers


ماني فسقلي

سلام

   دوستای خوبم به شکر خدا و دعای شما عزیزان حال مانی خوب شد و چشمای نازش از حالت بی حالی و مظلومیت در اومد و دوباره تخس شد.

نتیجه این سرماخوردگی لوسی بیش از حد آقا و متورم شدن لثه های بالایی برای درآمدن دندان هشتمش شد.

   از کارهای مانی گردو جونم بگم که جدیدا با این کارهای قشنگی که می کنه همه رو مجذوب خودش می کنه. تا وارد یک جمع می شه فوری سر تکون می ده و سلام می کنه . اگه خونه نباشیم تا میاد خونه به گلها و به اتاقها و به هاپو و ... سلام می کنه.وقتی هم که دیگه خسته شده باشه از یک جایی بای بای می کنه که ما بفهمیم که باید دیگه بریم خونه.

مانی در اداره مامان - مامان باز شما رفتین سره وبلاگه من . (باید پسووردشو عوض کنم).

با اومدنه مامانی پیش مامان صفا مانی مرخصی ساعتی گرفت و رفت خونه

   شبا تو پشه بند می خوابیم و جریانی داریم سره این پشه بند. می ره داخل و با ما که بیرونیم بای بای می کنه و تا ما می ریم داخله پشه بند اون میاد بیرون و با ما بای بای می کنه تا خسته بشه و چشماشو بماله و به به بخوره و بخوابه. تازه در حین به به خوردن مدام بای بای می کنه یعنی شب به خیر تا خوابش بگیره.

مانی به مدرسه می رود. (وای باز مدرسم دیر شد)

    خیلی کم خوراک شده ولی سوپه رشته رو خیلی دوست داره و ترجیح می ده به جای غذا هندوونه یا بستنی بخوره. اصلا وقتی اسمه بستنی میاد فوری می ره پای یخچال و ذوق می کنه و جیغ می کشه.

مانی کماندو رو دیده بودین؟

    از توی باغ وحش حیواناتش شیر و اسب رو از همه بیشتر دوست داره و صداشونو در میاره و تشخیصشون می ده.

عاشقه نوشتنه ولی هنوز نمی دونم دست چپه یا راست . آخه با هر دوتائیش می نویسه

پارک آبشار - صبح جمعه

                                                             

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢٧ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ توسط مامان صفا نظرات () |

سلام

از دوشنبه تا حالا سرماخوردم و مانی گردوی خوبم هم شدیدا سرفه می کنه. اصلا حوصله ندارم. این اولین باریه که مانی مریض شده و من خیلی پکرم.

انشاالله هر وقت خوب شد میام و از چیزای خوب خوب در موردش می نویسم. تا بعد ....

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢٤ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ توسط مامان صفا نظرات () |

سلام

مامانی وروجک جونم منو به بازی آرزوها دعوت کرده و من ازش تشکر می کنم:

۱- خدا سلامتی و طول عمر زیاد به همسر مهربانم و فرزند دلبندم و  پدر و مادر عزیز تر از جانم و برادر خوبم بده. واقعا یک آرزو و یک خواهش که همیشه از خدا دارم اینه که این ۵ تا آدم هیچ وقت ناراحتی تو روح و جسمشون نباشه. من همیشه آرزوی سلامتیشونو دارم.

۲- از خدا می خوام و آرزو دارم که تمامه جوونا و هر کی دوست داره بره سره یک کاری که درآمدی داشته باشه و از خدا می خوام که هیچ فقیری نباشه.

۳- آرزو دارم که یک عالمه زیاده زیاده زیاد پول داشته باشم و بتونم برم تمومشا بدم به آدمایی که فقیرن . وقتی می رم تو خیابون و یک آدم فقیر را می بینم جیگرم کباب می شه. وقتی وضع مالی بعضی افرادو که می بینم اینقدر ناراحت می شم(اگه کسی نباشه یواشکی گریه هم می کنم)

۴- آرزو می کنم که بتونم مانی عزیزمو خوب بزرگ کنم که همیشه سالم باشه و از لحاظ تربیتی ۲۰ باشه و بتونه تمامه مراحل ترقی رو بگذرونه و به مراتب بالای علمی و شعور و ...... برسه.

۵- آرزو دارم یک بار دیگه زمان برمی گشت و یا یک طوری می شد که من داداشه خوبم صالح رو (که الان فوت کرده) را می تونستم ببینم و لمسش کنم و بوش کنم و باهاش صحبت کنم. دلم می خواد یکبار لااقل به خوابم میومد و من سفت بغلش می کردم و تمامه وقایع زندگیمونو براش می گفتم و اون هم از وضع زندگی خودش تو بهشت برام می گفت.

دیگه آرزویی ندارم. بقیش همه طوریه که یک خواسته است و بهش زودی می تونم برسم اگه سعی کنم.

من دلم می خواد تمومه دوستای خوبم که اسمشونو کنار وبلاگ گردو لینک کردن بیان و آرزوهاشونو بنویسن.

آرزو دارم که خدا تمامه آرزوهای افراد را اجابت کنه.

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۱٩ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ توسط مامان صفا نظرات () |

سلام

     ما روز دوشنبه رفتیم چادگان. (چادگان یک منطقه ییلاقی خوش آب و هواست ). جای شما خالی . خیلی خوش گذشت و مانی هم فقط تو چمنها می دوید و توپ بازی می کرد.

اونجا برای اولین بار آش رشته خورد و خیلی هم دوست داشت.

مانی خیلی کم خوراک شده و اصلا غذاشو خوب نمی خوره و فقط دلش می خواد موز و هندوانه و توت و گرمک بخوره. 

این الاغه هم تازه به دنیا اومده بود و با خانم الاغه اومده بودند چمن بخورن.

از بس مانی عاشقه اسب و الاغه، پدرمو مجبور کرد که براش بک الاغ درست کنن که بتونه سوارش بشه. ولی از بس این الاغه نازه من به جای مانی سوارش می شم.

   

مطلب علمی ایندفعه هم در مورد موادغذایی و وضعیت دندون درآوردنه بچه ها است:

   ویتامین‌ها

                               ۱) ویتامین :A در حفظ سلامت لثه‌ها موثر است و بافت مخاطی دهان را سالم نگه می‌دارد.

ـ منابع: شیر، هویج و سبزیجات با برگ سبز؛

 

۲) ویتامین :D برای سلامت استخوان‌ها‌،دندان‌ها و رشد مناسب استخوان‌های فكی لازم است.

ـ منابع: نور خورشید،‌شیر غنی شده و روغن ماهی؛

 

۳) ویتامین :K به انعقاد خون كمك می‌كند.

ـ منابع: سبزیجات با برگ سبز تیره؛

 

۴) ویتامین :C به حفظ سلامتی لثه كمك می‌كند و جلوی خونریزی‌های لثه را می‌گیرد. در بهبود جراحات موثر است.

ـ منابع: میوه‌های تازه، سیب‌زمینی و سبزیجات سبز رنگ؛ ریبوفلاوین

 

۵) :كمبود این ویتامین باعث ایجاد زخم‌هایی در محیط دهان از جمله گوشه‌های لب‌ها خواهد شد.

ـ منابع: سبزیجات سبز، شیر،‌جگر، ماست و پنیر.

مواد معدنی

۱) كلسیم: كمك به شكل‌گیری دندان و استخوان.

ـ منابع: شیر، پنیر، ماست، غذاهای دریایی.

 

۲) فسفر: برای تولید انرژی، سوخت مواد غذایی و نیز رشد استخوان‌ها لازم است.

ـ منابع: شیر، پنیر، گوشت‌ها، غلات سبوس‌دار، تخم‌مرغ.

 

۳) فلوراید: استخوا‌ن‌ها و دندان‌ها را محكم می‌كند.

ـ منابع: چای، بروكلی، آب‌ فلورایددار.

 

۴) آهن: عارضه كمبود آهن در دهان، التهاب، قرمزی و سوزش زبان است.

ـ منابع: جگر، گوشت و سبزیجات با برگ سبز.

 

۵) روی: برای ترمیم‌های بافتی و التیام زخم‌ها لازم است.

ـ منابع: غذای دریایی، جگر، گوشت و غلات سبوس‌دار.

قطره آهن (فروس سولفات) و دندان‌های رنگ شده

 

قطره آهن از مكمل‌های غذایی است كه برای كودكان توسط پزشك اطفال توصیه می‌شود و برای كودكان بسیار ضروری است اما این قطره‌ها، اگر بر روی دندان‌ها قرار بگیرند با نفوذ به ساختمان‌ دندان موجب تغییر رنگ و تیره شدن دندان‌ها می‌‌شوند كه غالبا این تغییر رنگ‌ها دائمی است. قطره آهن به خودی خود پوسیدگی‌زا نیست،‌اما این ماده می‌تواند سطح دندان‌ها را زبر كند و زبر شدن دندان‌ها احتمال گیر غذایی و به دنبال آن پوسیدگی‌های دندانی را بالا می‌برد، بنابراین برای خوراندن قطره آهن به كودكتان،‌قطره را با قطره چكان یا سرنگ،‌ته گلوی او بچكانید و حتما بعد از آن به او آب بخورانید. در ضمن لازم است برای اطمینان از پاك شدن كامل قطره ‌آهن از روی دندان‌ها، آنها را با یك پارچه یا گاز مرطوب هم تمیز كنید.

● تقویم دندانی برای دندان‌های شیری

 

▪ ۵ تا ۶ ماهگی:‌ در این دوران اغلب كودكان دندانی ندارند.در این دوران، لثه‌های كودكتان را با یك پارچه مرطوب، تمیز كنید. مراقب باشید كودكتان به شیرخوردن در هنگام خواب عادت نكند،‌هرگز سرشیشه یا پستانك او را شیرین نكنید.


 

▪ ۳۱ تا ۴۲ ماهگی: دندان‌های آسیای كوچك و بزرگ شیری و نیز دندان نیش شیری رویش می‌یابند. در پایان ۲ سالگی می‌توانید مسواك زدن را به كمك مقدار بسیار كمی خمیر دندان فلورایددار شروع كنید و حداقل روزی ۲ بار برای كودكتان مسواك بزنید. مسواك نرم و كوچكی را برای كودكتان انتخاب كنید. تقریبا هر ۳ ماه یك بار مسواك او را عوض كنید. تنقلات سالم مثل میوه‌های تازه و سبزیجات را به او پیشنهاد كنید. مصرف مواد شیرین را كاهش دهید.

 

▪ ۲ تا ۵ سالگی: در این سن تقریبا تمام 20 دندان شیری رویش یافته‌اند. به كودكتان اجازه دهید برای خودش مسواك بزند اما به یاد داشته باشید مسواك اصلی را شما باید برای كودكتان بزنید و اگر دندان‌هایش به هم فشرده است برایش نخ دندان بكشید. مسواك برقی لازم نیست اما ممكن است انگیزه خوبی برای مسواك زدن كودكتان باشد.

 

▪ ۶ سالگی: در این سن اولین دندان آسیایی دائمی در انتهای دهان رویش پیدا می‌كند بدون آنكه دندان شیری لق شده باشد. این دندان كه به دندان ۶ سالگی معروف است باید به كمك یك روش پیشگیری به نام <فیشور سیلانت> در مقابل پوسیدگی‌ها واكسینه شود.

ویتامین‌ها

۱) ویتامین :A د

▪ ۷ تا ۲۱ ماهگی: در این دوران معمولا دندان‌های پیشین كودكان رویش پیدا می‌كنند. كودكان اجازه دارند فقط با شیشه محتوی آب ساده شیرین نشده بخوابند. دندان‌های رویش یافته را با پارچه مرطوب تمیز كنید. كودكتان را برای اولین معاینه به دندان‌پزشك ببرید.

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۱٦ساعت ٩:۱٦ ‎ق.ظ توسط مامان صفا نظرات () |

سلام

               دوستای خوبم مانی ما، دیگه راه افتاد و حالا جایی نیست که نره. چون کوچول موچوله همه جا می تونه بره و خودشو قایم می کنه. اینقدر شیرین شده. تا آهنگی می شنوه دستاشو می بره بالا و باسنشو تکون تکون می ده و یعنی داره می رقصه.

گوش و دماغشو می شناسه و گوشه همه رو می کشه. با پدرجونش هم فوق العاده شیطنت و بازیگوشی می کنه ولی تا منو می بینه تو بغلم ولو می شه و خودشو لوس می کنه.

 غذاشو جدیدا بد می خوره. تخم مرغ هم دوست نداره. عاشقه هندونس و تا اسم هندونه می یاد ذوق می کنه. برخلافه خودم اون عاشقه هندونس.

امروز یک مطلب در مورد کوتاه روانشناسی نقاشی کودک خوندم جالب بود براتون می گذارم:

نقاشي زبان كودك است. كودكان برخلاف بزرگسالان هستند. آنها از طريق نقاشي كشيدن، قصه گويي، بازي كردن و… شناخته مي شوند. نقاشي به ما كمك مي كند تا به دنياي دروني و روح كودك پي ببريم، بدانيم چه نيازهايي دارد، آيا كودك ناسازگار يا بيمار است؟ در بزرگسالي مي خواهد چه كاره شود و… به دليل علاقه بسيار ي از خانواده هاي عزيز و اهميت نقاشي كودكان تصميم دارم در اين شماره و در چند شماره آتي مفاهيم نقاشي كودكان را به صورت كاملاً خلاصه شده، تقديمتان كنيم. مفهوم خورشيد، ماه، آسمان، زمين، اتومبيل و حيوانات را در اين شماره با هم بررسي مي كنيم، لطفاً توجه داشته باشيد كه شما به كودك، موضوع نقاشي نمي دهيد و خودش آزادانه نقاشي مي كند.

1ـ خورشيد و ماه

در اغلب نقاشيهاي كودكان، خورشيد ديده مي شود. خورشيد نشانه امنيت، خوشحالي، گرما، قدرت و به قول روانشناسان خورشيد به معني پدر است. وقتي رابطه كودك و پدر خوب است كودك خورشيد را در حال درخشيدن مي كشد و وقتي رابطه آن دو مطلوب نيست كودك خورشيد را در پشت كوه ناپديد مي كند.

ترس كودك ازپدر به رنگ قرمز تند و يا سياه در نقاشي ديده مي شود. البته با يك نقاشي ما به قضاوت نمي پردازيم بلكه بايد چندين نقاشي كودك را بررسي كرد. ماه نشانه نيستي است. اغلب كودكان ماه را كنار قبر و قبرستان مي كشند. كودكان در نقاشي خود ماه را با مرگ معني مي بخشند.

2ـ آسمان و زمين

آسمان به معني الهام و پاكي است. ولي زمين به معني ثبات و امنيت مي باشد. كودكان خيلي كوچك هيچ وقت خطي براي نشان دادن زمين ترسيم نمي كنند، ولي در سن 5 يا 6 سالگي كه آغاز به درك دلايل منطقي مي كنند به كشيدن زمين نيز مي پردازند.

3ـ اتومبيل

درجامعه امروزي ماشين نشانه قدرت است، به همين دليل در نقاشيهاي كودكان مخصوصاً پسربچه ها ماشين زياد ديده مي شود. وقتي يكي از اعضاي خانواده كه اغلب پدر و گاهي خود كودك است، رانندگي مي كنند، از ديدگاه برون فكني اهميت پيدا مي كند. بيشتر نوجوانان به بهانه اينكه كشيدن تصوير آدم حوصله شان را سرمي برد يا سخت است، از كشيدن شكل آدم خودداري مي كنند اما به اعتقاد پژوهشگران ترجيح دادن كشيدن ماشين در اين دوره خود به خود نشان دهنده وابسته بودن شخص به دنياي خارج و زندگي ماشيني است. البته اين مسائل بستگي به سن، فرهنگ وعوامل ذهني و… نوجوان دارد.

4ـ حيوانات

اگر در نقاشي كودك شما تصاوير حيوانات ديده مي شود ممكن است دلايل مختلفي وجود داشته باشد كه شما با صحبت كردن با كودك پي به آن مي بريد. كودكي كه در روستا زندگي مي كند و يا حيوانات خانگي دارد و يا عاشق حيوانات باشد و يا حتي زياد به باغ وحش برود طبيعي است كه حيوان بكشد. پس فرهنگ و طرز زندگي كودك در خانواده از اهميت زيادي برخوردار است. اگر كودك به نوعي با حيوانات رابطه نداشته باشد و حيوان براي او در دسترس نباشد تصوير حيوان در نقاشي او اهميت خاصي پيدا مي كند. گاهي ممكن است كودك احساس گناه و تقصيري را كه تجربه كرده و جرأت نكرده آن را ابراز كند در نقاشي و در قالب حيوان نشان دهد.

مثلاً كودكي ممكن است به دليل اينكه ديشب درجايش خرابكاري كرده و سرزنش شده احساس گناه كرده باشد و در نقاشي اش شكل حيوان خاصي را مثل مارمولك بكشد. كشيدن حيوانات درنده نشانه فشارهاي دروني مخفي كودك است. مثلاً كودكي كه نسبت به برادر كوچكتر تازه به دنيا آمده اش حسادت مي كند، در نقاشي ممكن است گرگ بكشد كه اين نشان دهنده ترس و دلهره كودك از تازه وارد كوچولو است.دوستان خوبم، توجه داشته باشيد كه درتجزيه و تحليل نقاشي كودكان كه كاري بسيار ظريف و حساس است چون يك كار تخصصي و تجربي است شما رأي قطعي نمي دهيد. كودك شما بايد خودش به ميل خودش موضوع نقاشي را اتنخاب كند.

شما نبايد بالاي سر او بنشينيد و به او مداد رنگي به ميل خودتان بدهيد. او در نقاشي كردن بايد آزادي كامل داشته باشد. در پايان نقاشي از كودك بخواهيد كه در مورد تصاوير كشيده شده براي شما حرف بزند. اين گونه اطلاعات به شما در تجزيه و تحليل نقاشي كودك كمك مي كند. كودكان را به كشيدن تشويق كنيد اما آنها را مجبور نكنيد كه همين الان براي شما نقاشي بكشند.

من عاشقه کارتنه بارباپاپا هستم. کسی نمی دونه من از کجا می تونم سی دی یا فیلمشو خریداری کنم.

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/۸ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ توسط مامان صفا نظرات () |

سلام

روز دوشنبه روز خوبی بود واسه من و مانی گردو. یک روز خوب و بیاد موندنی. قرار بود که با هم به دیدنه یک آقا پسر و یک دوسته وبلاگی بریم.

    ساعته ۶ توی پارک آبشار قرار داشتیم. رفتیم اونجا و دیدیم یک خانم خوب و مهربون با یک آقا پسره خوشتیپ منتظرمون هستند. وروجک ها اول کمی خجالت کشیدند و بعد دیگه با هم دوست شدند. خیلی جالب بود مثله دوقلوها سوار بر سه چرخه های خوشگل و شبیه به هم شدند و من و مامانه وروجم هم با هم گرم صحبت بودیم.

به هر حال جای همگی دوستان خالی. کاشکی می شد که همه با هم یک قرار می گذاشتیم و بچه ها با هم بازی می کردند.

در ضمن به مناسبت تولد مانی خاله زحمت کشیدند و یک هدیه خوشگل به مانی دادند.

خاله جون دستتون درد نکنه.

    مانی جدیدا با گرفتن مبل و ... این طرف و اونطرف می دوه و شیطونی می کنه. روی پنجه پا می ایسته و هر چی روی میز باشه برمی داره. نماز خون هم شدن و نیت می کنه و بعد به سجده می ره. ۷ تا دندون داره و همه رو گاز می گیره.

            خدایا ازت ممنونم که داشتن این تجربه خوب مادر بودن رو  به من دادی.

نوشته شده در ۱۳۸٦/۳/٢ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ توسط مامان صفا نظرات () |